





Sony Inzone H6 Air Wired Headphones
$199.99 • Out Of Stock • By Sony
Sony Inzone H6 Air Wired Headphones is a Wired Over the Ear Headphone. It has a 40 mm HD Drivers driver. Notable features include Microphone, Sweat Proof, Deep Bass, Inline Remote and Call/Music Switch.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$199.99
Search
Sony Inzone H6 Air Wired Headphones price in United States is $199.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 10 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 28 ohm Impedance
- 99 dB/mW Sensitivity
OUT OF STOCK
Sony Inzone H6 Air Wired Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 10 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 28 ohm Impedance
- 99 dB/mW Sensitivity
General
| Brand | Sony |
| Model | INZONE H6 Air (MDR-G600) |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 199 g |
| Cord Length | 2 m |
| Cord Type | 3.5mm Jack |
Features
| Microphone | Yes, High-fidelity detachable cardioid mic |
| Controls | Volume Controller |
| Music Controls | Mic On/Off |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Adjustable Headband Design, Detachable mic |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 28 ohm |
| Sensitivity | 99 dB/mW |
| Frequency Response | 10 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | HD Drivers |
| Other Features | 360 Spatial Sound |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, Headphone Cable, Detachable Boom Microphone (with windscreen), USB-C Audio Box, Reference guide, Warranty card |
| Inline Remote | Yes |
Sony Inzone H6 Air Wired Headphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3
Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Bose Ultra Open True Wireless Earbuds vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
Google Pixel Buds Pro 2 vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















