







Sony LinkBuds Fit True Wireless Earbuds
$198 • View Prices • By Sony
Sony LinkBuds Fit True Wireless Earbuds is a Wireless In the Ear TWS Earbuds. It has a 8.4 mm Dynamic Driver X driver. It offers up to 8 hours per earbud and 21 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof and Water Resistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Sony LinkBuds Fit True Wireless Earbuds price in United States is $198. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 8.4 mm Driver
- 21 hours Battery Life with Case
Sony LinkBuds Fit True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 8.4 mm Driver
- 21 hours Battery Life with Case
General
| Brand | Sony |
| Model | LinkBuds Fit |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 47.2 x 32.6 x 47.2 mm |
| Weight | 50.8 g (With Case), 4.9 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control, Head Gestures |
| Music Controls | Auto Play, Pause/Play |
| Additional Features | IPX4 Rated, Multipoint Connection, Air Fitting Supporters, Integrated Processor V2, High-Resolution Audio Wireless, DSEE Extreme, Precise Voice Pickup Technology, Spatial Sound Technology, Head Tracking Function, 360 Reality Audio Certified Earbuds, Speak-to-Chat, Background Music Effect, Fast Pair, Swift Pair |
Sound Features
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 8.4 mm |
| Driver Type | Dynamic Driver X |
| Noise Reduction | Auto Noise Canceling Optimizer |
| Other Features | Auto Ambient Sound Mode, Adaptive Sound Control |
Extra
| Sales Package | Earbuds, 4 Different Sized Earbud Tips, Air Fitting Supporters (Pair), USB-C Charging Case, USB Cable |
| Other | SBC, AAC, LDAC, LC3 Supported Audio Format(s), Sound Connect App Compatible, Ready for LE Audio (Beta Version), Includes Support for Auracast Broadcast Audio |
Power Features
| Battery | 5 Min Charge = 1 Hour of Playtime, Lithium Battery |
| Battery Life | 21 hours (With Case) 8 hours (Earbuds) |
Sony LinkBuds Fit True Wireless Earbuds Prices
6% (price dropped by $13 in one month)
Sony LinkBuds Fit True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Sony LinkBuds Fit True Wireless Earbuds below. The current price is $198. Over the past month, there has been a decrease of $13 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Skullcandy Method 360 ANC True Wireless Earbuds
JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless Earbuds
Google Pixel Buds A Series vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.






















