
Sony MDR-XD150/BCIN Hi-fi Music and Movie Over-the-ear Headphone
$14.14 • Out Of Stock • By Sony
Sony MDR-XD150/BCIN Hi-fi Music and Movie Over-the-ear Headphone price in United States starts from $14.14.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$14.14
Search
Features
- Headphone
- Over-the-ear (Circumaural), Closed Back
- Wired
- 12 Hz (Min) - 22 kHz (Max) Frequency Response
- 32 ohm Impedance
- 100 dB/mW (Power On) Sensitivity
- 3.5mm Jack Connector Cord
OUT OF STOCK
Sony MDR-XD150/BCIN Hi-fi Music and Movie Over-the-ear Headphone Specs
Group: $1,250 to $1,750
- Headphone
- Over-the-ear (Circumaural), Closed Back
- Wired
- 12 Hz (Min) - 22 kHz (Max) Frequency Response
- 32 ohm Impedance
- 100 dB/mW (Power On) Sensitivity
- 3.5mm Jack Connector Cord
General
| Brand | Sony |
| Model | MDR-XD150/BCIN |
| Design | Headphone |
| Type | Over-the-ear (Circumaural), Closed Back |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Cord Length | 2 m |
| Cord Type | 3.5mm Jack Connector |
Features
| Additional Features | L-shaped Stereo Mini, Dynamic Type, Long Stroke Diaphragm, Urethane Leather Ear Pads, Ear Conscious Design |
Sound Features
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 100 dB/mW (Power On) |
| Frequency Response | 12 Hz (Min) - 22 kHz (Max) |
| Other Features | Hi-fi Sound Quality, Movie-quality Sound |
Extra
| Magnet Type | Neodymium |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds
Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Skullcandy Method 360 ANC True Wireless Earbuds
Samsung Galaxy Buds 3 Pro vs Samsung Galaxy Buds 4Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










