

Sony MDR-ZX110 Wired Headphones (Without Mic)
$8.35 • View Prices • By Sony
Sony MDR-ZX110 Wired Headphones (Without Mic) price in United States starts from $8.35.
- Share
$8.35
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- On-the-ear (Circumaural), Closed Back
- Wired
- 12 Hz (Min) - 22 kHz (Max) Frequency Response
- 24 ohm Impedance
- 98 dB/mW (Power On) Sensitivity
Sony MDR-ZX110 Wired Headphones (Without Mic) Specs
Group: $500 to $1,000
- Headphone
- On-the-ear (Circumaural), Closed Back
- Wired
- 12 Hz (Min) - 22 kHz (Max) Frequency Response
- 24 ohm Impedance
- 98 dB/mW (Power On) Sensitivity
General
| Brand | Sony |
| Model | MDR-ZX110/B |
| Design | Headphone |
| Type | On-the-ear (Circumaural), Closed Back |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Cord Length | 1.2 m |
Features
| Additional Features | Lightweight, Foldable, Stereo Mini Plug |
Sound Features
| Impedance | 24 ohm |
| Sensitivity | 98 dB/mW (Power On) |
| Frequency Response | 12 Hz (Min) - 22 kHz (Max) |
| Driver Type | Dynamic Driver |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, User Manual |
Warranty
| Warranty Type | Repair / Replacement |
Sony MDR-ZX110 Wired Headphones (Without Mic) Price History
You can check the price history of Sony MDR-ZX110 Wired Headphones (Without Mic) below. The current price is $799. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless Headphones
JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
CMF Buds 2 vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
OnePlus Buds Pro 3 vs Sennheiser Momentum True Wireless 4 EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











