


Sony MDR-ZX110A Wired Headphones without Mic
$6.72 • View Prices • By Sony
Sony MDR-ZX110A Wired Headphones without Mic price in United States starts from $6.72.
- Share
$6.72
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Over the Ear
- Wired
- 15 Hz (Min) - 15 kHz (Max) Frequency Response
- 30 mm Driver
- 24 ohm Impedance
- Sweat Proof
- Foldable
- 1 year
Sony MDR-ZX110A Wired Headphones without Mic Specs
- Over the Ear
- Wired
- 15 Hz (Min) - 15 kHz (Max) Frequency Response
- 30 mm Driver
- 24 ohm Impedance
- Sweat Proof
- Foldable
- 1 year
General
| Brand | Sony |
| Model | MDR-ZX110 A |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
| Designed For | All mobiles with 3.5 mm jack |
Design and Body
| Cord Length | 1.2 m |
| Foldable | Yes |
Features
| Microphone | No |
| Water Resistant | No |
| Monaural | No |
| Switch between Call and Music | No |
| Additional Features | Over the Ear, Wired Connectivity, Over the Head, 30 mm Driver Units, 24 ohm Impedance, Supra-aural, 12 Hz - 22000 Hz Headphone Frequency Response |
Sound Features
| Deep Bass | No |
| Impedance | 24 ohm |
| Frequency Response | 15 Hz (Min) - 15 kHz (Max) |
| Driver Unit | 30 mm |
Extra
| Sales Package | 1 Headphone |
| Inline Remote | No |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufecturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | Offsite, service center only |
Sony MDR-ZX110A Wired Headphones without Mic Price History
You can check the price history of Sony MDR-ZX110A Wired Headphones without Mic below. The current price is $649. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Sony MDR-ZX110A Wired Headphones without Mic vs boAt Rockerz 371 Wireless Headphones

Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless Headphones
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Soundcore P40i True Wireless Earbuds
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs JBL Live Pro 2 TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














