




Sony WF-C510 True Wireless Earbuds
$59.99 • View Prices • By Sony
Sony WF-C510 True Wireless Earbuds is a Wireless In the Ear TWS Earbuds. It has a 6 mm driver. It offers up to 11 hours per earbud and 22 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof and Water Resistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Sony WF-C510 True Wireless Earbuds price in United States is $59.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 6 mm Driver
Sony WF-C510 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 6 mm Driver
General
| Brand | Sony |
| Model | WF-C510 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 40.2 g (With Case), 4.6 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Google or Siri |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Music Controls | Play, Stop, Skip Through Tracks and Adjust the Volume |
| Call Controls | Receive Calls Hands-Free |
| Additional Features | Multipoint Connection, Ambient Sound Mode, Customizable EQ Presets, Easy Button Operation, Digital Sound Enhancement Engine, 360 Reality Audio Certified Earbuds, Sound Connect App, 360 Spatial Sound Personalizer App, Quick Access, IPX4 Water Resistance Rating, Fast Pair, Swift Pair |
Sound Features
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 6 mm |
Extra
| Sales Package | Wireless Earbuds, Hybrid Silicone Earbud Tips, Charging Case |
Power Features
| Battery | 5 min Charge = 1 Hour of Playtime |
| Battery Life | 22 hours (With Case) 11 hours (Earbuds) |
Sony WF-C510 True Wireless Earbuds Prices
22% (price increased by $13 in one month)
Sony WF-C510 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Sony WF-C510 True Wireless Earbuds below. The current price is $59.99. Over the past month, there has been a increase of $13 in the price.
Loading Price History ...
Sony WF-C510 TWS Review: Solid Sound, Some Misses
#ExpertReview
In a market flooded with mediocre options, finding good-sounding earbuds in the ₹5,000 segment can be quite a challenge. The Sony WF-C510 aims to fill this gap by delivering an impressive audio experience without stretching your budget. These are the most affordable earbuds that you can buy from Sony.
- Good sound quality
- Rich and clear female vocals
- Customizable 5-band EQ
- No hi-res codec support (only AAC/SBC)
- No ANC
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
Samsung Galaxy Buds 2 Pro vs Bowers & Wilkins Pi6 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















