



Sony WF-C700N True Wireless Earbuds
$89.99 • View Prices • By Sony
Sony WF-C700N True Wireless Earbuds is a Wireless ANC In the Ear TWS Earbuds. It has a 5 mm Dynamic driver. It offers up to 10 hours per earbud and 20 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Sony WF-C700N True Wireless Earbuds price in United States is $89.99. The lowest price is available at Target.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
Sony WF-C700N True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Sony |
| Model | WF-C700N |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 40.2 g (With Case), 4.6 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, LED Battery Indicator, Type-C Charging, Fast Pair, App Support |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 5 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | 360 Reality Audio |
Extra
| Sales Package | 1 U Earbuds, USB Charging Cable, Charging Case, User Guide, Warranty Card |
Power Features
| Power Input | 5V DC |
| Battery Life | 20 hours with Case (ANC Off) 10 hours (Earbuds with ANC Off) 7.5 hours (Earbuds with ANC On) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
Sony WF-C700N True Wireless Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Sony WF-C700N True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Sony WF-C700N True Wireless Earbuds below. The current price is $89.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless Earbuds
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Soundcore Space One Wireless Headphones
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Sony WH-1000XM6 Wireless Headphones vs Apple AirPods MaxDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















