


Sony WF-SP800N ANC True Wireless Earbuds
$156.16 • Out Of Stock • By Sony
Sony WF-SP800N ANC True Wireless Earbuds price in United States starts from $156.16.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$156.16
Search
Features
- True Wireless
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 6 mm Driver
OUT OF STOCK
Sony WF-SP800N ANC True Wireless Earbuds Specs
- True Wireless
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 6 mm Driver
General
| Model | WF-SP800N |
| Type | True Wireless |
| Connectivity | Wireless |
| Designed For | Laptop, Mobile |
Design and Body
| Dimensions | 25.6 x 20.8 x 26.2 mm |
| Weight | 59 g |
| Foldable | No |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | No |
| Controls | Volume, Play, Pause, Track Control, Voice Assistant, Quick Attention Mode |
| Additional Features | Quick Attention Mode, IP 55 Ratings, Touch Sensor, Extra Bass, Noise Cancellation |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 6 mm |
| Noise Reduction | Active Noise Cancellation |
| Active Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Pair of Ear Tips, USB Charging Cable, Charging Case, User Manual, 3 Pairs of Buds |
| Inline Remote | Yes |
| Magnet Type | Neodymium |
Power Features
| Battery | Lithium-ion |
| Battery Life | 26 hours (ANC Off) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages, Improper Handling of Product |
| Warranty Service Type | On-site |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless Headphones
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
OnePlus Nord Buds 2 vs CMF Buds 2
Apple AirPods Pro 2 vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM6 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












