




Sony WI-XB400 Wireless Earphones
$116.37 • Out Of Stock • By Sony
Sony WI-XB400 Wireless Earphones price in United States starts from $116.37.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$116.37
Search
Features
- Earphone
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12 mm Driver
OUT OF STOCK
Sony WI-XB400 Wireless Earphones Specs
- Earphone
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12 mm Driver
General
| Brand | Sony |
| Model | WI-XB400 |
| Design | Earphone |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 21 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| Controls | Volume Control |
| Music Controls | Pause/Palay |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | USB-C Charging |
Sound Features
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | 1 U Earphone, USB Type-C Cable, User Manual |
| Magnet Type | Neodymium |
Power Features
| Battery Life | 15 hours |
| Charging Time | 3 hours |
| Stand-by Time | 200 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Sony WI-XB400 Review
#ExpertReview
The Sony XB400 makes the right noises from the price to the performance. These are quite basic headphones and are missing modern frills, but they deliver well-balanced audio and works where it matters. These are loud, comfortable and offer great battery life. Are these perfect? Absolutely not. Should you buy these under Rs 4,000? Definitely, as these are one of the better ones that we have seen in this price
Read Full Review →Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless Headphones
Beats Studio Pro Wireless Headphones vs Soundcore Life Q30 Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














