



Soundcore C30i True Wireless Earbuds
$32.99 • View Prices • By Soundcore
Soundcore C30i True Wireless Earbuds is a Wireless Open Ear TWS Earbuds. It has a Titanium-Coated driver. It offers up to 10 hours per earbud and 30 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, ENC, Voice Assistant, Sweat Proof and Water Resistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Soundcore C30i True Wireless Earbuds price in United States is $32.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12mm x 17mm Driver
Soundcore C30i True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12mm x 17mm Driver
General
| Brand | Soundcore |
| Model | C30i |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | Open Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 5.7 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, Clip-On Headphones, Lightweight Comfort, Stable Fit, Firm-Shell Design, Attachable Ear Grips, Type-C Charging, Multipoint Connection |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12mm x 17mm |
| Driver Type | Titanium-Coated |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | Clear Audio, 3D Sound |
Extra
| Sales Package | Soundcore C30i, Charging Case, 2 Sizes of Ear Grips (M/L), USB-C Cable (11.81 in/300 mm) |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 3 hour of Playtime |
| Battery Life | 30 hours (With Case) 10 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 2 hours (Case) |
Soundcore C30i True Wireless Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Soundcore C30i True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Soundcore C30i True Wireless Earbuds below. The current price is $32.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Bose Ultra Open True Wireless Earbuds vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
OnePlus Buds Pro 3 vs Sennheiser Momentum True Wireless 4 Earbuds
JBL Tune 770NC Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















