



Soundcore R50i NC True Wireless Earbuds
$15.29 • View Prices • By Soundcore
Soundcore R50i NC True Wireless Earbuds price in United States starts from $15.29.
- Share
$15.29
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
Soundcore R50i NC True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
General
| Brand | Soundcore |
| Model | R50i NC |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP54 Rated, App Support, Type-C Charging, 2-in-1 Case and Phone Stand |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable, User Manual |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 120 min Playtime |
| Battery Life | 45 hours (With Case) 10 hours (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 1.5 years |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Soundcore R50i NC True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Soundcore R50i NC True Wireless Earbuds below. The current price is $1,449. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Soundcore R50i NC True Wireless Earbuds vs CMF Buds 2a
Soundcore R50i NC True Wireless Earbuds vs Realme Buds T200
Soundcore R50i NC True Wireless Earbuds vs Soundcore R50i True Wireless Earbuds
Soundcore R50i NC True Wireless Earbuds vs Xiaomi Redmi Buds 5 True Wireless Earbuds
Soundcore R50i NC True Wireless Earbuds vs OPPO Enco Buds 3 Pro
Soundcore R50i NC True Wireless Earbuds vs OnePlus Nord Buds 3R True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













