

Soundcore R50i True Wireless Earbuds
$9.08 • View Prices • By Soundcore
Soundcore R50i True Wireless Earbuds price in United States starts from $9.08.
- Share
$9.08
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
Soundcore R50i True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
General
| Brand | Soundcore |
| Model | R50i |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, App Support, 22 Preset EQs Modes, Easy-Pairing, Type-C Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | 1 U Earbuds, Charging Case, Charging Cable, User Manual |
Power Features
| Battery Life | 30 hours (With Case) 10 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 2 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1.5 years |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Soundcore R50i True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Soundcore R50i True Wireless Earbuds below. The current price is $849. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Soundcore R50i True Wireless Earbuds vs Realme Buds T110 True Wireless Earbuds
Soundcore R50i True Wireless Earbuds vs Truke Crystal Dyno True Wireless Earbuds
Soundcore R50i True Wireless Earbuds vs Soundcore R50i NC True Wireless Earbuds
Soundcore R50i True Wireless Earbuds vs Realme Buds T200x
Soundcore R50i True Wireless Earbuds vs Soundcore K20i True Wireless Earbuds
Soundcore R50i True Wireless Earbuds vs Xiaomi Redmi Buds 5 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











