




Soundcore V30i True Wireless Earbuds
$34.99 • View Prices • By Soundcore
Soundcore V30i True Wireless Earbuds is a Wireless Open Ear TWS Earbuds. It has a 14.2 mm Dynamic driver. It offers up to 12 hours per earbud and 36 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Soundcore V30i True Wireless Earbuds price in United States is $34.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 14.2 mm Driver
Soundcore V30i True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 14.2 mm Driver
General
| Brand | Soundcore |
| Model | V30i |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | Open Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 9.36 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, LED Battery Indicator, App Controlled, Type-C Charging, Lightweight Design, Snug Fit, Ergonomic Ear Hooks |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 14.2 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Other Features | Audio Codec: SBC, AAC |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable, 3 Eartips (S/M/L), User Manual |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 3 hour of Playtime |
| Battery Life | 36 hours (With Case) 12 hours (Earbuds) |
Soundcore V30i True Wireless Earbuds Prices
9% (price dropped by $3 in one month)
Soundcore V30i True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Soundcore V30i True Wireless Earbuds below. The current price is $34.99. Over the past month, there has been a decrease of $3 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















