



SoundPEATS Breezy True Wireless Earbuds
$9.99 • Out Of Stock • By SoundPEATS
SoundPEATS Breezy True Wireless Earbuds is a Wireless Open Ear TWS Earbuds. It has a 12 mm Dual-Magnet Driver driver. It offers up to 10 hours per earbud and 40 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, ENC, Voice Assistant, Sweat Proof and Water Resistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$9.99
Search
SoundPEATS Breezy True Wireless Earbuds price in United States is $9.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 12 mm Driver
OUT OF STOCK
SoundPEATS Breezy True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 12 mm Driver
General
| Brand | SoundPEATS |
| Model | Breezy |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | Open Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 62.5 g (With Case), 8.43 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 4 mic, 2 per Earbud |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Intelligent Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject cals |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, 80ms Low Latency Gaming Mode, Type-C Charging, Multipoint Device Pairing, Innovative 2D Adjustable Design, 90° Adjustable |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12 mm |
| Driver Type | Dual-Magnet Driver |
| Noise Reduction | AI ENC Call Noise Cancellation |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | SoundPEATS Directional Sound Technology |
Extra
| Sales Package | SOUNDPEATS Breezy Open-ear Earbuds, Type-C Charging Cable, Charging Case, User Manual, App Guide, Cartoon stickers |
Power Features
| Battery Capacity | 500 mAh (Case), 54 mAh Per Earbud |
| Battery Life | 40 hours (With Case) 10 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 2 hours (Case), 1.5 hours (Earbuds) |
SoundPEATS Breezy True Wireless Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
JBL Tune 770NC Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones
Apple AirPods Pro 2 vs Tozo A2 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














