


SoundPEATS Clip1 Ultra True Wireless Earbuds
$69.99 • Out Of Stock • By SoundPEATS
SoundPEATS Clip1 Ultra True Wireless Earbuds is a Wireless Open Ear TWS Earbuds. It has a 12 mm (PU + Titanium-Plated Diaphragm) driver. It offers up to 8 hours per earbud and 40 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$69.99
Search
SoundPEATS Clip1 Ultra True Wireless Earbuds price in United States is $69.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12 mm Driver
OUT OF STOCK
SoundPEATS Clip1 Ultra True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12 mm Driver
General
| Brand | SoundPEATS |
| Model | Clip1 Ultra |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | Open Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 5 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject cals |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, Type-C Charging, 0.06mm N-Flex Arch Memory Steel Earhook Structure, Multi Device Connection, Wear Detection, Left-Right Channel Auto Adaptation, DynamicEQ Pro Algorithm |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12 mm |
| Driver Type | (PU + Titanium-Plated Diaphragm) |
| Other Features | LDAC & Dolby Audio Support |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Type-C Charging Cable, Charging Case, App Guide, User Manual |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 2 hour of Playtime |
| Battery Life | 40 hours (With Case) 8 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 2 hours (Case), 1 hour (Earbuds) |
SoundPEATS Clip1 Ultra True Wireless Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless Earbuds
Samsung Galaxy Buds 2 Pro vs Bowers & Wilkins Pi6 True Wireless Earbuds
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Soundcore P40i True Wireless Earbuds
Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming Headphones
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













