



SoundPEATS Engine4 True Wireless Earbuds
$146.84 • Out Of Stock • By SoundPEATS
SoundPEATS Engine4 True Wireless Earbuds price in United States starts from $146.84.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$146.84
Search
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 43 hours Battery Life with Case
OUT OF STOCK
SoundPEATS Engine4 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 43 hours Battery Life with Case
General
| Brand | SoundPEATS |
| Model | Engine4 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Smart Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Type-C Fast Charge, LED Battery Indicator, 70ms Low Latency, Dual Device Connection |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) |
| Driver Type | (6mm+10mm) Coaxial Dual Dynamic Drivers |
Extra
| Sales Package | 1 U Earbuds, Type-C Charging Cable, Charging Case, User Manual |
Power Features
| Battery Life | 43 hours (With Case) 12.5 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 2 hours (Case) |
Warranty
| Warranty Type | Repair / Replacement |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

SoundPEATS Engine4 True Wireless Earbuds vs Edifier X3 Pro True Wireless Earbuds
OnePlus Nord Buds 2 vs CMF Buds 2
JBL Tune 770NC Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Google Pixel Buds Pro 2 vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













