






Syvo S40 True Wireless Earbuds
$6.15 • View Prices • By Syvo
Syvo S40 True Wireless Earbuds price in United States starts from $6.15.
- Share
$6.15
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
Syvo S40 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Syvo |
| Model | S40 |
| Country of Origin | China |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 4 Mic |
| Water Resistant | Yes |
| Additional Features | 45ms Low Latency, Dual Connection |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Noise Reduction | Noise Cancellation |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | Earbuds, Charging Case, USB Charging Cable, User Manual |
Power Features
| Battery Capacity | 400 mAh (Case) |
| Battery | Lithium Ion |
| Battery Life | 24 hours with Case (ANC Off) 6 hours (Earbuds with ANC Off) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
| Stand-by Time | 200 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Syvo S40 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Syvo S40 True Wireless Earbuds below. The current price is $589. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming Headphones
Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
Google Pixel Buds A Series vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired Earphones
JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















