




TAGRY H08 Wireless Headphones
$49.99 • Out Of Stock • By TAGRY
TAGRY H08 Wireless Headphones is a Wireless ANC Over the Ear Headphone. It has a 40 mm Dynamic Driver driver. It offers up to 100 hours battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Deep Bass and Foldable.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$49.99
Search
TAGRY H08 Wireless Headphones price in United States is $49.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
OUT OF STOCK
TAGRY H08 Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | TAGRY |
| Model | H08 |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 244.94 g |
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | On/Off, ANC Control, Volume +/- |
| Music Controls | Pause/Play |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Multi Connectivity, Type-C Charging, Adjustable Headband, Soft Earcaps |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic Driver |
| Active Noise Cancellation | Yes, 25dB |
Extra
| Sales Package | TAGRY H08 Headphones, AUX Audio Cable, Travel Pouch, Type C Charging Cable, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Power Input | DC 5V 1.6A |
| Battery Capacity | 850 mAh |
| Battery | 5 min Charge= 10 hour of Playtime |
| Battery Life | 100 hours (ANC Off) 70 hours (ANC On) |
| Charging Time | 1 hour |
TAGRY H08 Wireless Headphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Samsung Galaxy Buds 2 Pro vs Bowers & Wilkins Pi6 True Wireless Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















