



Tozo NC7 Pro True Wireless Earbuds
$112.58 • Out Of Stock • By Tozo
Tozo NC7 Pro True Wireless Earbuds price in United States starts from $112.58.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$112.58
Search
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 15 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
OUT OF STOCK
Tozo NC7 Pro True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 15 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Tozo |
| Model | NC7 Pro |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 15 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play, Skip/Forward/Backward Track |
| Call Controls | Accept/Reject call |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX6 Rated, LED Indicator, Type-C Charging, Low Latency |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Active Noise Cancellation | Yes, 35dB |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Wireless Charging Case, 6 pairs of Eartips (XS/S/M/L/XL/XXL), Charging Cable, Quick Guide & User Manual |
Power Features
| Power Input | DC 5V |
| Battery Capacity | 70 mAh (Case) |
| Battery | Lithium-ion |
| Battery Life | 32 hours with Case (ANC Off) 10.5 hours (Earbuds with ANC Off) |
| Charging Time | 2 hours (Case) |
Warranty
| Warranty Type | Repair / Replacement |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming Headphones
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Beats Studio Pro Wireless Headphones vs Soundcore Life Q30 Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Soundcore P40i True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













