




TRIGGR Opus True Wireless Earbuds
$6.29 • View Prices • By TRIGGR
TRIGGR Opus True Wireless Earbuds price in United States starts from $6.29.
- Share
$6.29
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Microphone
- 15 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
TRIGGR Opus True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Microphone
- 15 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
General
| Brand | TRIGGR |
| Model | Opus |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 6.0 |
| Bluetooth Range | 15 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Hey Siri/Ok Google |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play, Previous Song/Next Song, Volume Up/Down, |
| Call Controls | Answer/Hang Up/Reject Calls |
| Additional Features | IPX5 Rated Waterproof, 50ms Low Latency Gaming mode, Dual Device Connectivity, LED Battery Indicator, Type-C Charging, ZapCharge Technology |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Ear Tips, Type C Cable, User Manual |
Power Features
| Battery | 10 Min Charge = 120 Min Playtime |
| Battery Life | 40 hours (With Case) 8 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
| Stand-by Time | 120 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | Domestic Warranty |
TRIGGR Opus True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of TRIGGR Opus True Wireless Earbuds below. The current price is $597. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

TRIGGR Opus True Wireless Earbuds vs TRIGGR Ultrabuds N5 True Wireless Earbuds
TRIGGR Opus True Wireless Earbuds vs Hoppup Predator Xo6 True Wireless Earbuds
CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless Earbuds
Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














