




TRIGGR Trinity 3 Wireless Headphones
$13.7 • View Prices • By TRIGGR
TRIGGR Trinity 3 Wireless Headphones price in United States starts from $13.7.
- Share
$13.7
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- On the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
TRIGGR Trinity 3 Wireless Headphones Specs
- Headphone
- On the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | TRIGGR |
| Model | Trinity 3 |
| Design | Headphone |
| Type | On the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Weight | 150 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, MEMs mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Volume +/- |
| Music Controls | Pause/Play, Next/Previous Track Change |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Seamless Switching with Dual Pairing, Type-C Charging, LED Indicator, ZapCharge, 45ms Low Latency Beast mode |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Large Drivers |
| Environmental Noise Cancellation | Yes, AI-ENC |
Extra
| Sales Package | 1N Headphone, 1N User Manual card, 1N Warranty Card, 1N Type-C Cable, 1N Aux Cable |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 300 min Playtime |
| Battery Life | 50 hours |
| Charging Time | 2.5 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
TRIGGR Trinity 3 Wireless Headphones Price History
You can check the price history of TRIGGR Trinity 3 Wireless Headphones below. The current price is $1,299. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

TRIGGR Trinity 3 Wireless Headphones vs Truke Aura Bass V2 Wireless Headphones
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
Bose Ultra Open True Wireless Earbuds vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired Earphones
Sony WH-1000XM6 Wireless Headphones vs Apple AirPods Max
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














