




Zebronics Zeb-Duke Plus Wireless Headphones
$15.8 • View Prices • By Zebronics
Zebronics Zeb-Duke Plus Wireless Headphones price in United States starts from $15.8.
- Share
$15.8
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
Zebronics Zeb-Duke Plus Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Zebronics |
| Model | Zeb-Duke Plus |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Volume Up/Down |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Type-C Charging, Low Latency Gaming Mode, LED Indicator, Dual Connectivity |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, Charging Cable, Aux Cable, QR code Guide |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Life | 70 hours (ANC Off) 50 hours (ANC On) |
| Charging Time | 2 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | Carry-in |
Zebronics Zeb-Duke Plus Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Zebronics Zeb-Duke Plus Wireless Headphones below. The current price is $1,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Zebronics Zeb-Duke Plus Wireless Headphones vs Boult Fluid X Wireless Headphones
Zebronics Zeb-Duke Plus Wireless Headphones vs boAt Rockerz 550 Wireless Headphones
Zebronics Zeb-Duke Plus Wireless Headphones vs Zebronics Zeb-Aeon Wireless Headphones
Zebronics Zeb-Duke Plus Wireless Headphones vs Noise Two Wireless Headphones
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














