





Zebronics Zeb-Silencio 111 (Duke 3) Wireless Headphones
$23.81 • View Prices • By Zebronics
Zebronics Zeb-Silencio 111 (Duke 3) Wireless Headphones price in United States starts from $23.81.
- Share
$23.81
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- On the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
Zebronics Zeb-Silencio 111 (Duke 3) Wireless Headphones Specs
- Headphone
- On the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Zebronics |
| Model | Zeb-Silencio 111 (Duke 3) |
| Country of Origin | China |
| Design | Headphone |
| Type | On the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Dimensions | 185 x 227 x 56 mm |
| Weight | 235 g |
| Cord Type | 3.5mm AUX Cable |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Buttons |
| Music Controls | Play/Pause, Volume +/-, Next Track/Previous Track |
| Call Controls | Answer/Hang Up |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Rapid Charging, Transparency Mode, Low Latency Gaming Mode, 3 EQ Modes, Dual Pairing, Adjustable Headband, Blue and Red LED Indicator |
Sound Features
| Impedance | 30 ohm |
| Sensitivity | 109±3dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Titanium Drivers |
| Active Noise Cancellation | Yes, 50 dB Hybrid Active Noise Cancellation |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | Headphones, 3.5mm AUX Cable, Charging Cable, QR Code Guide |
Power Features
| Battery | 10 Min Charge = 8 Hours of Playtime |
| Battery Life | 55 hours (ANC Off) 33 hours (ANC On) |
| Charging Time | 1.5 hours |
| Stand-by Time | 400 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year, Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | Domestic Warranty |
Zebronics Zeb-Silencio 111 (Duke 3) Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Zebronics Zeb-Silencio 111 (Duke 3) Wireless Headphones below. The current price is $2,299. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Zebronics Zeb-Silencio 111 (Duke 3) Wireless Headphones vs Zebronics Zeb-Duke Pro Wireless Headphones
Zebronics Zeb-Silencio 111 (Duke 3) Wireless Headphones vs Noise Airwave Max XR Wireless Headphones
Zebronics Zeb-Silencio 111 (Duke 3) Wireless Headphones vs JBL Tune 770NC Wireless Headphones
Zebronics Zeb-Silencio 111 (Duke 3) Wireless Headphones vs Boult x Mustang Q Wireless Headphones

OnePlus Buds Pro 3 vs Sennheiser Momentum True Wireless 4 EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















