




TRIGGR Ultrabuds N1 Neo True Wireless Earbuds
$6.32 • View Prices • By TRIGGR
TRIGGR Ultrabuds N1 Neo True Wireless Earbuds price in United States starts from $6.32.
- Share
$6.32
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
TRIGGR Ultrabuds N1 Neo True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
General
| Brand | TRIGGER |
| Model | Ultrabuds N1 Neo |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 30 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Siri/Google |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch |
| Music Controls | Play/Pause/Change Tracks |
| Call Controls | Answer or reject Calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, LED Indicators, 50ms Low Latency, Type-C Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | High Fidelity Driver |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Type-C Cable, Warranty Card, Sticker, User Manual, Additional Pair of Ear Tips |
Power Features
| Battery Life | 40 hours (With Case) 8 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
| Stand-by Time | 120 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
TRIGGR Ultrabuds N1 Neo True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of TRIGGR Ultrabuds N1 Neo True Wireless Earbuds below. The current price is $599. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

TRIGGR Ultrabuds N1 Neo True Wireless Earbuds vs TRIGGR Rizz Duo True Wireless Earbuds
TRIGGR Ultrabuds N1 Neo True Wireless Earbuds vs TRIGGR Ultrabuds N5 True Wireless Earbuds
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Soundcore Space One Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired Earphones
Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














