




Truke BTG Flex True Wireless Earbuds
$9.56 • View Prices • By Truke
Truke BTG Flex True Wireless Earbuds price in United States starts from $9.56.
- Share
$9.56
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
Truke BTG Flex True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
General
| Brand | Truke |
| Model | BTG Flex |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
| Designed For | Android, iOS, Windows |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Rapid Charging, 40ms Low Latency Gaming Mode, Dual Pairing, Instant Pairing, Type-C Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | 360° Spatial Audio with HiFi DSP Sound |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Type-C USB Cable, Warranty Card, User Manual, Additional Pair of Ear Tips |
Power Features
| Power Input | DC5V-1A |
| Battery Capacity | 580 mAh (Case) |
| Battery | 10 min Charge= 100 min Playtime |
| Battery Life | 60 hours (With Case) |
| Stand-by Time | 300 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Truke BTG Flex True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Truke BTG Flex True Wireless Earbuds below. The current price is $899. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Truke BTG Flex True Wireless Earbuds vs Truke Mega 7 True Wireless Earbuds
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs JBL Live Pro 2 TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro 2 vs Soundcore P30i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














