




Truke Buds Aura True Wireless Earbuds
$7.54 • View Prices • By Truke
Truke Buds Aura True Wireless Earbuds price in United States starts from $7.54.
- Share
$7.54
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
Truke Buds Aura True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
General
| Brand | Truke |
| Model | Buds Aura |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 37.5 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad mic |
| Voice Assistant | Yes, Siri/Google |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Type-C Charging, LED Indicator, 40ms Ultra Low Latency, Instant Pairing |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Type-C USB Cable, Warranty Card, User Manual, 2xPair of Additional EarTips |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 10 hour of Playtime |
| Battery Life | 70 hours (With Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Truke Buds Aura True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Truke Buds Aura True Wireless Earbuds below. The current price is $699. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Truke Buds Aura True Wireless Earbuds vs Truke BTG Crystal True Wireless Earbuds
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones
JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














