






Truke Buds Echo True Wireless Earbuds
$9.4 • View Prices • By Truke
Truke Buds Echo True Wireless Earbuds price in United States starts from $9.4.
- Share
$9.4
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
Truke Buds Echo True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
General
| Brand | Truke |
| Model | Buds Echo |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | LED Battery Indicator, Low Latency, USB-C Charging, Multi Device Connection, 40ms Low Latency |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Titanium Dynamic Driver |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | 24 bit Spatial Sound Audio |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Wireless Charging Case, Type-C USB Cable, Warranty Card, User Manual, 2 Pair of Additional Ear Tips |
Power Features
| Power Input | DC 5V/1A |
| Battery | Lithium Polymer |
| Battery Life | 70 hours (With Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Truke Buds Echo True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Truke Buds Echo True Wireless Earbuds below. The current price is $899. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Truke Buds Echo True Wireless Earbuds vs Truke Mega 9 True Wireless Earbuds
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones
Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds
JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















