

Truke ResonanceX OWS True Wireless Earbuds
$18 • View Prices • By Truke
Truke ResonanceX OWS True Wireless Earbuds price in United States starts from $18.
- Share
$18
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 16 mm Driver
Truke ResonanceX OWS True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 16 mm Driver
General
| Brand | Truke |
| Model | ResonanceX OWS |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | Open Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, Dual Device Pairing, Type-C Charging, 40ms Ultra Low Latency, Enhanced Air Circulation |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 16 mm |
| Driver Type | Titanium Driver |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | 24-bit 360° Spatial Audio |
Extra
| Sales Package | 1N Pair Ear Clip, 1N Charging Case, 1N Type-C USB Cable, 1N Warranty Card, 1N User Manual |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 10 hour of Playtime |
| Battery Life | 70 hours (With Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Truke ResonanceX OWS True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Truke ResonanceX OWS True Wireless Earbuds below. The current price is $1,699. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Truke ResonanceX OWS True Wireless Earbuds vs Crossbeats Arc Buds OWS True Wireless Earbuds
Truke ResonanceX OWS True Wireless Earbuds vs Noise Pure Pods OWS True Wireless Earbuds
Truke ResonanceX OWS True Wireless Earbuds vs Truke Buds Liberty OWS True Wireless Earbuds
Truke ResonanceX OWS True Wireless Earbuds vs Truke Buds Infinity OWS True Wireless Earbuds
Truke ResonanceX OWS True Wireless Earbuds vs WeCool Moonwalk M3 Pro Open True Wireless Earbuds
Truke ResonanceX OWS True Wireless Earbuds vs NG EarSafe OpenBuds True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











