

Wings Phantom 700 True Wireless Earbuds
$7.48 • Out Of Stock • By Wings
Wings Phantom 700 True Wireless Earbuds price in United States starts from $7.48.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$7.48
Search
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 15 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
OUT OF STOCK
Wings Phantom 700 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 15 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
General
| Brand | Wings |
| Model | Phantom 700 |
| Country of Origin | China |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
| Designed For | Android, iOS, Windows |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 15 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Siri & Google |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Controls |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, 40ms Low Latency, Dedicated Gaming Mode, Type-C Bullet Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Graphene Drivers |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Cable, Ear Cushions, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
| Other | Surrounding Noise Suppression Mic, Game Mode and Battery Level Indicator |
Power Features
| Power Input | DC 5V |
| Battery | Lithium Ion |
| Battery Life | 38 hours (With Case) 8 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 2 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects Only |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Wings Phantom 700 True Wireless Earbuds vs Hoppup Predator Xo6 True Wireless Earbuds
Wings Phantom 700 True Wireless Earbuds vs TRIGGR Opus True Wireless Earbuds
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Google Pixel Buds Pro 2 vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











