



Zebronics Zeb-Boom Wired Headphones
$5.79 • View Prices • By Zebronics
Zebronics Zeb-Boom Wired Headphones price in United States starts from $5.79.
- Share
$5.79
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 3.5mm Jack Cord
- Inline Remote
Zebronics Zeb-Boom Wired Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 3.5mm Jack Cord
- Inline Remote
General
| Brand | Zebronics |
| Model | Zeb-Boom |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 150 g |
| Cord Length | 1.5 m |
| Cord Type | 3.5mm Jack |
Features
| Microphone | Yes |
| Controls | Multi Functional Button |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Zebronics Zeb-Boom Wired Headphones Price History
You can check the price history of Zebronics Zeb-Boom Wired Headphones below. The current price is $549. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Soundcore Space One Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Samsung Galaxy Buds 3 Pro vs Samsung Galaxy Buds 4
JBL Tune 770NC Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless Headphones
EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Soundcore Space One Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













