



Zebronics Zeb-Duke 2 Wireless Headphones
$9.68 • View Prices • By Zebronics
Zebronics Zeb-Duke 2 Wireless Headphones price in United States starts from $9.68.
- Share
$9.68
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 60 hours Battery Life
Zebronics Zeb-Duke 2 Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 60 hours Battery Life
General
| Brand | Zebronics |
| Model | Zeb-Duke 2 |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 135 g |
Features
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Controls | Button Control (Volume +/-) |
| Music Controls | Pause/Play, Next/Previous Track |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Type-C Charging, Dual Pairing, Call Function, Gaming Mode (Low Latency), Multi Connectivity |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 120dB±3dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | Headphone, Charging cable, AUX Cable, User manual |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Life | 60 hours |
| Charging Time | 1.67 hours |
| Stand-by Time | 100 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Zebronics Zeb-Duke 2 Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Zebronics Zeb-Duke 2 Wireless Headphones below. The current price is $929. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Zebronics Zeb-Duke 2 Wireless Headphones vs pTron Studio Xtreme Wireless Headphones
Zebronics Zeb-Duke 2 Wireless Headphones vs Zebronics Zeb-Thunder Neo ZEB-WHP12 Wireless Headphones
Beats Studio Pro Wireless Headphones vs Soundcore Life Q30 Wireless Headphones
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless Earbuds
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless Headphones
Google Pixel Buds A Series vs Nothing Ear True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













