
Tribit XSound Go 16W Bluetooth Speakers
$29.7 • View Prices • By Tribit
Tribit XSound Go 16W Bluetooth Speakers price in United States starts from $29.7.
- Share
$29.7
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Soundbar
- 4.2 Channel
- Bluetooth 5.0
- 30.48 m Range
- Microphone
- 24 hours Battery Life
- 1 year
Tribit XSound Go 16W Bluetooth Speakers Specs
- Soundbar
- 4.2 Channel
- Bluetooth 5.0
- 30.48 m Range
- Microphone
- 24 hours Battery Life
- 1 year
General
| Brand | Tribit |
| Model | XSound Go |
| Type | Soundbar |
| Configuration | 4.2 Channel |
| Portable | Yes |
Design and Body
| Dimensions | 170 x 58 x 56 mm |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 30.48 m |
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | No |
Power Features
| Battery Life | 24 hours |
| Power Output RMS | 6 W |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
Tribit XSound Go 16W Bluetooth Speakers Price History
You can check the price history of Tribit XSound Go 16W Bluetooth Speakers below. The current price is $2,842. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Mobile Speakers
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










