
Apple iPhone 13 Mini (256GB)
$642.49 • Out Of Stock • By Apple
Apple iPhone 13 Mini (256GB) price in United States starts from $642.49.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$642.49
Search
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi, NFC
- Bionic A15, Hexa Core, 3.22 GHz Processor
- 4 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 2438 mAh Battery with Fast Charging
- 5.4 inches, 1080 x 2340 px Display with Large Notch
- 12 MP + 12 MP Dual Rear & 12 MP Front Camera
- Memory Card Not Supported
- iOS v15
OUT OF STOCK
Apple iPhone 13 Mini (256GB) Specs
Group: $52,500 to $67,500
General
- iOS v15Average
- Thickness: 7.65 mmSlim
- 140 gLight
- No Fingerprint Sensor
Display
- 5.4 inch, OLED ScreenSmall
- 1080 x 2340 pixelsPoor
- 476 ppiGood
- Super Retina XDR Display, HDR Display, True Tone, Wide Colour (P3), Haptic Touch, 1200 Nits Max Brightness (HDR), Support for Display of Multiple Languages and Characters Simultaneously, Fingerprint-resistant Oleophobic Coating
- Large Notch Display
Camera
- 12 MP + 12 MP Dual Rear Camera with OISAverage
- 4K UHD Video Recording
- 12 MP Front CameraAverage
Technical
- Apple Bionic A15 Chipset
- 3.22 GHz, Hexa Core ProcessorAverage
- 4 GB RAMSmall
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
- Lightning Cable
Battery
- 2438 mAh BatterySmall
- Fast Charging
- Wireless Charging
Extra
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Apple iPhone 13 Mini (256GB) vs Motorola Edge 60 Stylus
Apple iPhone 13 Mini (256GB) vs Nothing Phone 2a (12GB RAM + 256GB)
Apple iPhone 13 Mini (256GB) vs Asus Zenfone 10

Apple iPhone 13 Mini (256GB) vs Apple iPhone 14 Mini
Apple iPhone 13 Mini (256GB) vs Samsung Galaxy S23 FE 5GApple iPhone 13 Mini (256GB) Full Specs
General
| Model | iPhone 13 Mini |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano + eSIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | September 14, 2021 |
Design
| Dimensions | 64.2 x 131.5 x 7.65 mm |
| Weight | 140 g |
Display
| Type | Color OLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 5.4 inches, 1080 x 2340 pixels |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | ~ 476 PPI |
| Features | Super Retina XDR Display, HDR Display, True Tone, Wide Colour (P3), Haptic Touch, 1200 Nits Max Brightness (HDR), Support for Display of Multiple Languages and Characters Simultaneously, Fingerprint-resistant Oleophobic Coating |
| Notch | Yes, Large Notch |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 256 GB |
| Card Slot | No |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, Lightning Cable |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes with Built-in GPS, GLONASS, Galileo, QZSS and BeiDou |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Barometer, Three‑axis Gyro, Accelerometer, Proximity Sensor, Ambient Light Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | Lightning |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 12 MP ƒ/1.6 (Wide Angle) 12 MP ƒ/2.4 (Ultra Wide) |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Panorama, Night Mode, Deep Fusion, Smart HDR 4, Photographic Styles, Burst Mode, Photo Geotagging |
| Video Recording | 4K, 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 12 MP ƒ/2.2 Retina Flash |
| Front Video Recording | 1080p |
Technical
| OS | iOS v15 |
| Chipset | Apple Bionic A15 |
| CPU | 3.22 GHz, Hexa Core Processor |
| Core Details | 2x3.22 GHz Avalanche + 4xX.X GHz Blizzard |
| GPU | Apple 4 Core GPU |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 2438 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.









