
Apple iPhone 17e
$719 • View Prices • By Apple
Apple iPhone 17e is a 5G iOS 26.3 Smartphone powered by Apple A19 with 8 GB RAM and 256 GB storage. It has a 6.1 inches Super Retina XDR OLED display. It features a 48 MP rear camera and a 12 MP front camera. It packs a 4005 mAh Battery with Fast Charging. Notable features include NFC, IP68 Rating, Wireless Charging and USB on-the-go.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Apple iPhone 17e price in United States is $719. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi, NFC
- Apple A19, Hexa Core Processor
- 8 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 4005 mAh Battery with Fast Charging
- 6.1 inches, 1170 x 2532 px Display with Small Notch
- 48 MP Rear & 12 MP Front Camera
- Memory Card Not Supported
- iOS v26.3
Apple iPhone 17e Specs
Group: $550 to $850
General
- iOS v26.3Good
- Thickness: 7.8 mmAverage
- 169 gLight
- No Fingerprint Sensor
Display
- 6.1 inch, Super Retina XDR OLED ScreenSmall
- 1170 x 2532 pixelsAverage
- 460 ppiAverage
- Anti-reflective coating
- Ceramic Shield 2
- Small Notch Display
Camera
- 48 MP Rear CameraAverage
- 4K UHD Video Recording
- 12 MP Front CameraAverage
Technical
- Apple A19 Chipset
- Hexa Core Processor
- 8 GB RAMSmall
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.3, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 4005 mAh BatterySmall
- Fast Charging
- 15W Wireless Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Apple iPhone 17e Prices
99% (price dropped by $711 in one month)
Apple iPhone 17e Price History
You can check the price history of Apple iPhone 17e below. The current price is $719. Over the past month, there has been a decrease of $711 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Apple iPhone 17e Full Specs
General
| Model | A3634, A3575 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | eSIM+eSIM SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | March 02, 2026 |
Design
| Dimensions | 71.5 x 146.7 x 7.8 mm |
| Weight | 169 g |
| Bezel less | No |
| Colors | Black, White, Soft Pink |
Display
| Type | Color Super Retina XDR OLED Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 6.1 inches, 1170 x 2532 pixels |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 460 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 86% |
| Glass Type | Ceramic Shield 2 |
| Brightness | 800 nits (HBM), 1200 nits (peak) |
| Features | Anti-reflective coating |
| Notch | Yes, Small Notch |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Card Slot | No |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi‑Fi 7 |
| Bluetooth | Yes, v5.3, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | GPS, GLONASS, Galileo, QZSS, BeiDou, and NavIC, Digital Compass, Wi-Fi, Cellular, iBeacon Micro-Location |
| Fingerprint Sensor | No |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Barometer |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 6 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 48 MP ƒ/1.6 (Wide Angle) |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | 4K, 1080p |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 12 MP ƒ/1.9 (Wide Angle) Autofocus, Retina Flash |
| Front Video Recording | 4K @ 60 fps UHD, 1080p @ 60 fps FHD |
Technical
| OS | iOS v26.3 |
| Chipset | Apple A19 |
| CPU | Hexa Core Processor |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Supported Formats Include AAC, MP3, Apple Lossless, FLAC, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, and Dolby Atmos, Spatial Audio Playback, User-Configurable Maximum Volume Limit |
| Video | Supported Formats Include HEVC, H.264, and AV1, Supports Dolby Vision, HDR10+/HDR10, and HLG, Up to 4K HDR AirPlay for Mirroring, Photos, and Video Out to Apple TV (2nd Generation or Later) or AirPlay-Enabled Smart TV |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4005 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | Yes, 15W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















