
Illustrative image
Apple iPhone 19
$948.62 • Rumored • By Apple
Apple iPhone 19 price in United States starts from $948.62.
- Share
This is a Rumored Mobile Phone.
Apple iPhone 19 is rumored and not verified by trusted sources. There's no certainty about its launch or any definitive information about its price and specs. Infomation given on this page might be incorrect.
Set an Alert to know when it launches.
Apple iPhone 19 is rumored and not verified by trusted sources. There's no certainty about its launch or any definitive information about its price and specs. Infomation given on this page might be incorrect.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi, NFC
- Apple A21, Hexa Core Processor
- 12 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 6.36 inches, 1206 x 2622 px, 120 Hz Display with Small Notch
- 50 MP + 50 MP Dual Rear & 48 MP Front Camera
- Memory Card Not Supported
- iOS v28
- No FM Radio
RUMORED
Apple iPhone 19 Specs
⚠ Unverified specs. Might be incorrect. Group: $80,000 to $100,000
General
- iOS v28Good
- No Fingerprint Sensor
Display
- 6.36 inch, OLED ScreenSmall
- 1206 x 2622 pixelsAverage
- 454 ppiAverage
- Ceramic Shield 3
- 120 Hz Refresh Rate
- Small Notch Display
Camera
- 50 MP + 50 MP Dual Rear CameraAverage
- 4K @ 60 fps UHD Video Recording
- 48 MP Front CameraAverage
Technical
- Apple A21 Chipset
- Hexa Core Processor
- 12 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- Fast Charging
- Wireless Charging
- Reverse Wireless Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With
Google Pixel 7 5G vs Nothing Phone 3a Pro (12GB RAM + 256GB)
Nothing Phone 3a (12GB RAM + 256GB) vs Xiaomi Poco X7 Pro 5G (12GB RAM + 512GB)
Apple iPhone 17 Pro Max (2TB) vs Honor 400 Pro
iQOO Neo 11 vs iQOO 15
Apple iPhone 16 Plus vs Apple iPhone 17 Plus
Huawei Mate 80 RS Ultimate vs Apple iPhone 17 Pro MaxApple iPhone 19 Full Specs
⚠ Unverified specs. Might be incorrect.General
| Model | iPhone 19 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | eSIM+eSIM SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | September 09, 2027 (Expected) |
Display
| Type | Color OLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.36 inches, 1206 x 2622 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 454 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90.1% |
| Glass Type | Ceramic Shield 3 |
| Brightness | 3500 Nits Peak Brightness (Outdoor); 1 Nit Minimum Brightness |
| Notch | Yes, Small Notch |
Memory
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Card Slot | No |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | FDD-5G NR (Bands n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n30, n66, n70, n75), TDD-5G NR (Bands n38, n40, n41, n48, n53, n77, n78, n79) |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Precision dual-frequency GPS (GPS, GLONASS, Galileo, QZSS, BeiDou and NavIC) Digital compass Wi‑Fi Cellular iBeacon micro-location |
| Fingerprint Sensor | No |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Face Id, Barometer, High Dynamic Range Gyro, High-g Accelerometer, Proximity Sensor, Dual Ambient Light Sensors |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| AI Features | Apple Intelligence |
| Water Resistance | Yes, 6 m upto 30 min |
| IP Rating | IP69 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.6 (Wide Angle) 50 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) |
| Auto Focus | Yes, Phase Detection autofocus |
| Video Recording | 4K @ 60 fps UHD, 1080p @ 60 fps FHD |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 48 MP ƒ/1.9 (Wide Angle) Retina Flash |
| Front Video Recording | 4K @ 60 fps UHD, 1080p @ 60 fps FHD |
Technical
| OS | iOS v28 |
| Chipset | Apple A21 |
| CPU | Hexa Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | AAC‑LC, HE‑AAC, HE‑AAC v2, Protected AAC, MP3, Linear PCM, Apple Lossless, FLAC, Dolby Digital (AC‑3), Dolby Digital Plus (E‑AC‑3), Dolby Atmos and Audible (formats 2, 3, 4, Audible Enhanced Audio, AAX and AAX+) |
| Video | HEVC, H.264, MPEG‑4 Part 2 and Motion JPEG, HDR with Dolby Vision, HDR10 and HLG |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
| Reverse Wireless Charging | Yes |
| Video Playback Time | 30 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











