


Apple iPhone XR (256GB)
$968.9 • Out Of Stock • By Apple
Apple iPhone XR (256GB) price in United States starts from $968.9.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$968.9
Search
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi, NFC
- Apple A12, Hexa Core, 2.49 GHz Processor
- 3 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 2942 mAh Battery with Fast Charging
- 6.1 inches, 1792 x 828 px Display with Small Notch
- 12 MP Rear & 7 MP Front Camera
- Memory Card Not Supported
- iOS v12
OUT OF STOCK
Apple iPhone XR (256GB) Specs
Group: $80,000 to $100,000
General
- iOS v12Good
- Thickness: 8.3 mmThick
- 194 gAverage
- No Fingerprint Sensor
Display
- 6.1 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 1792 x 828 pixelsPoor
- 324 ppiPoor
- Scratch Resistant Glass, Oleophobic Coating Screen Protection
- Small Notch Display
Camera
- 12 MP Rear CameraAverage
- 4K @ 60 fps UHD Video Recording
- 7 MP Front CameraAverage
Technical
- Apple A12 Chipset
- 2.49 GHz, Hexa Core ProcessorSlow
- 3 GB RAMSmallest
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
- Proprietary v2.0
Battery
- 2942 mAh BatterySmall
- Fast Charging
- Wireless Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Apple iPhone XR (256GB) vs Samsung Galaxy S22 5G
Motorola Moto G100 (2025) vs Motorola Moto G Power 5G 2025
Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy S25
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy A55 5G
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Samsung Galaxy S21 Ultra
Samsung Galaxy S24 Ultra vs Samsung Galaxy S23 UltraApple iPhone XR (256GB) Full Specs
General
| Model | iPhone Xr 256GB |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano Sim and e-Sim |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | September 12, 2018 |
Design
| Dimensions | 75.7 x 150.9 x 8.3 mm |
| Weight | 194 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M colors Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.1 inches, 1792 x 828 pixels |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | ~ 324 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 79% |
| Features | Scratch Resistant Glass, Oleophobic Coating Screen Protection |
| Notch | Yes, Small Notch |
Memory
| RAM | 3 GB |
| Storage | 256 GB |
| Card Slot | No |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes 1 Mbps Download |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, Proprietary v2.0 |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS Support |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Gyroscope, Compass, Barometer |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1 m upto 30 min |
| IP Rating | IP67 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 12 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Face detection, Smile detection, Geo tagging, Panorama, Touch to focus |
| Video Recording | 4K @ 60 fps UHD |
| Flash | Yes, Quad-LED |
| Front Camera | 7 MP |
Technical
| OS | iOS v12 |
| Chipset | Apple A12 |
| CPU | 2.49 GHz, Hexa Core Processor |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Supports | MMS, Instant Messaging, Voice Commands |
| Yes, with Push Email | |
| Music | MP3, WAV |
| Video | MP4 |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 2942 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
| Music Playback Time | 65 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












