

Asus Zenfone 2 Laser ZE500KL (2GB RAM+8GB)
$119.77 • Out Of Stock • By Asus
Asus Zenfone 2 Laser ZE500KL (2GB RAM+8GB) price in United States starts from $119.77.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$119.77
Search
Features
- Dual Sim, 4G, Wi-Fi
- Quad Core, 1.2 GHz Processor
- 2 GB RAM, 8 GB inbuilt
- 2070 mAh Battery
- 5 inches, 1280 x 720 px Display
- 13 MP Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 128 GB
- Android v5 (Lollipop)
OUT OF STOCK
Asus Zenfone 2 Laser ZE500KL (2GB RAM+8GB) Specs
Group: $8,750 to $12,500
General
- Android v5 (Lollipop)Good
- Thickness: 10.5 mmThick
- 140 gLight
- No Fingerprint Sensor
Display
- 5 inch ScreenSmall
- 1280 x 720 pixelsPoor
- 294 ppiGood
- 10 Finger Capacitive Touchscreen with Anti-fingerprint Technology, IPS Display, Corning Gorilla 4 Glass, 178 Degree View Angle
Camera
- 13 MP Rear CameraAverage
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- 1.2 GHz, Quad Core ProcessorSlow
- 2 GB RAMSmall
- 8 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 128 GB
Connectivity
- 4G
- Bluetooth v4.0, WiFi
Battery
- 2070 mAh Rem. BatterySmall
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With
Asus Zenfone 2 Laser ZE500KL (2GB RAM+8GB) Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Device Type | Smartphone |
Design
| Dimensions | 71.5 x 143.69 x 10.5 mm |
| Weight | 140 g |
| Design Type | Classic (Candybar) |
Display
| Touch | Yes |
| Size | 5 inches, 1280 x 720 pixels |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | ~ 294 PPI |
| Features | 10 Finger Capacitive Touchscreen with Anti-fingerprint Technology, IPS Display, Corning Gorilla 4 Glass, 178 Degree View Angle |
Memory
| RAM | 2 GB |
| Storage | 8 GB |
| Card Slot | Yes, upto 128 GB |
Connectivity
| 3G | Yes 42 Mbps Download 5.76 Mbps Upload |
| 4G | Yes |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS Support |
| Sensors | Accelerometer, Compass |
Camera
| Rear Camera | 13 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Flash | Yes |
| Front Camera | 5 MP |
Technical
| OS | Android v5 (Lollipop) |
| CPU | 1.2 GHz, Quad Core Processor |
| GPU | Qualcomm Adreno 306 |
| Java | Yes, via 3rd party |
Multimedia
| Music | MP3 |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
Battery
| Type | Removable Battery |
| Size | 2070 mAh |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















