



Asus Zenfone 5z ZS620KL
$351.25 • Out Of Stock • By Asus
Asus Zenfone 5z ZS620KL price in United States starts from $351.25.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$351.25
Search
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi, NFC
- Snapdragon 845, Octa Core, 2.8 GHz Processor
- 6 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 3300 mAh Battery with Fast Charging
- 6.2 inches, 1080 x 2246 px Display with Small Notch
- 12 MP + 8 MP Dual Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid), upto 512 GB
- Android v8.0 (Oreo)
OUT OF STOCK
Asus Zenfone 5z ZS620KL Specs
Group: $30,000 to $40,000
General
- Android v8.0 (Oreo)Average
- Thickness: 7.9 mmAverage
- 155 gLight
Display
- 6.2 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 1080 x 2246 pixelsPoor
- 402 ppiAverage
- Corning Gorilla Glass
- Small Notch Display
Camera
- 12 MP + 8 MP Dual Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 845 SDM845 Chipset
- 2.8 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 6 GB RAMSmall
- 64 GB Inbuilt MemorySmallest
- Memory Card (Hybrid), upto 512 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 3300 mAh BatterySmall
- Fast Charging
Extra
- Not Water Proof
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus vs Motorola Moto Edge 60 Pro 5G
Samsung Galaxy S25 FE vs Xiaomi Poco F7

Xiaomi Poco F8 Pro (12GB RAM + 512GB) vs Xiaomi Poco M8 Pro 5G (12GB RAM + 512GB)
Xiaomi Redmi Note 15 Pro (512GB) vs Motorola Moto Edge 60 Fusion 5G
Asus Zenfone 5z ZS620KL Full Specs
General
| Model | ZS620KL 6GB RAM |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | July, 2018 |
Design
| Dimensions | 75.7 x 153 x 7.9 mm |
| Weight | 155 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M colors Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.2 inches, 1080 x 2246 pixels |
| Aspect Ratio | 18.7:9 |
| PPI | ~ 402 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 83.6% |
| Features | Corning Gorilla Glass |
| Notch | Yes, Small Notch |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 512 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
Camera
| Rear Camera | 12 MP + 8 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Geo-tagging, Touch To Focus, Face Detection, HDR, Panorama |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 8 MP Notch |
Technical
| OS | Android v8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 845 |
| CPU | 2.8 GHz, Octa Core Processor |
| GPU | Adreno 630 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Supports | SMS, MMS, IM |
| Push Email | |
| Music | MP3, WAV, eAAC+ |
| Video | MP4, H.264 |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 3300 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













