



Asus Zenfone 7
$571.3 • Out Of Stock • By Asus
Asus Zenfone 7 price in United States starts from $571.3.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$571.3
Search
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, Wi-Fi
- Snapdragon 865 , Octa Core, 2.84 GHz Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 30W Fast Charging
- 6.67 inches, 1080 x 2400 px, 90 Hz Display
- 64 MP + 12 MP + 8 MP Triple Rear Camera
- Memory Card Supported, upto 2 TB
- Android v10
OUT OF STOCK
Asus Zenfone 7 Specs
Group: $47,500 to $62,500
General
- Android v10, upgradable to v11Good
- Thickness: 9.6 mmThick
- 230 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.67 inch, Super AMOLED ScreenAverage
- 1080 x 2400 pixelsPoor
- 395 ppiPoor
- HDR10+
- Corning Gorilla Glass 6
- 90 Hz Refresh Rate
Camera
- 64 MP + 12 MP + 8 MP Triple Rear Camera with OISAverage
- 8K @ 30 fps UHD Video Recording
- No Front CameraAverage
- Sony IMX686
Technical
- Qualcomm Snapdragon 865 Chipset
- 2.84 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 6 GB RAMSmall
- 128 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 2 TB
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.1, WiFi, NFC
- USB-C v1.0
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 30W Fast Charging
- Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Discuss
5 Comments Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Apple iPhone 17 vs Asus Zenfone 12 Ultra
Apple iPhone 15 Plus vs Apple iPhone 16 Pro Max (512GB)
Apple iPhone 15 Plus vs Apple iPhone 16e (512GB)
Redmagic 10S Pro 5G (24GB RAM + 1TB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy A17 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy A37 5G (6GB RAM + 128GB)Asus Zenfone 7 Full Specs
General
| Model | Zenfone 7 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | August 26, 2020 |
Design
| Dimensions | 77.3 x 165.1 x 9.6 mm |
| Weight | 230 g |
Display
| Type | Color Super AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.67 inches, 1080 x 2400 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 395 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 92% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass 6 |
| HDR Support | Yes, HDR10+ |
| Features | HDR10+ |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, upto 2 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1, A2DP, LE, aptX Adaptive |
| USB | Yes, USB-C v1.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Hall Effect Sensor, Lens Angle Sensor, Light Source Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Extra Features | UFS 3.1 |
Camera
| Rear Camera | 64 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 8 MP ƒ/2.4 (Telephoto) 12 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) |
| Camera Sensor | Sony IMX686 |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Auto Mode, Portrait Mode, Panorama Shooting Mode, Super Night Scene Mode, Professional Mode |
| Video Recording | 8K @ 30 fps UHD, 4K @ 120/30/60 fps UHD, 1080p @ 240/30/60 fps FHD, 720p @ 480 fps HD |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | Motorized flip-up Flip |
| Front Video Recording | 8K, 4K, 1080p, 720p |
Technical
| OS | Android v10, upgradable to v11 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 865 |
| CPU | 2.84 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585 |
| GPU | Adreno 650 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 30W Fast Charging |
| Reverse Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













