
Realme 16x 5G
$189.63 • Coming Soon • By Realme
Realme 16x 5G price in United States starts from $189.63.
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
Realme 16x 5G is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Realme 16x 5G is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi
- Dimensity 6400, Octa Core Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 7550 mAh Battery with 60W Fast Charging
- 6.84 inches, 1080 x 2400 px, 144 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP + 2 MP Dual Rear & 32 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid)
- Android v16
UPCOMING
Realme 16x 5G Specs
Group: $17,500 to $22,500
General
- Android v16Good
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.84 inch, IPS ScreenLarge
- 1080 x 2400 pixelsAverage
- 385 ppiPoor
- Contrast Ratio: Typical 1500: 1; minimum 1200: 1
- 144 Hz Refresh Rate, 180 Hz Touch Sampling Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP + 2 MP Dual Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 32 MP Front CameraAverage
- Sony IMX852
Technical
- Mediatek Dimensity 6400 Chipset
- Octa Core Processor
- 8 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card (Hybrid)
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.3, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 7550 mAh BatteryLarge
- 60W SUPERVOOC Charge
- 6.5W Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Realme 16x 5G Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | October 01, 2025 |
Design
| Bezel less | No |
Display
| Type | Color IPS Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes, 180 Hz Touch Sampling Rate |
| Size | 6.84 inches, 1080 x 2400 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 385 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90.4% |
| Brightness | HBM 1400nit |
| Features | Contrast Ratio: Typical 1500: 1; minimum 1200: 1 |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot) |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
Extra
| GPS | Beidou, GPS, GLONASS, Galileo, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Proximity sensor, Ambient light sensor, E-compass, Accelerometer |
| AI Features | Al Edit Genie |
| Water Resistance | Yes |
| IP Rating | IP69 Pro |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | Dual-mic Noise Cancellation |
Camera
| Rear Camera | 50 MP (Wide Angle) 2 MP (Depth Sensor) |
| Camera Sensor | Sony IMX852 |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Photo, Portrait Mode, Night, Panorama, Cinematic, TIME-LAPSE, HI-RES, Underwater, PRO, Hypertext, TILT-SHIFT, AI LANDSCAPE Mode, Street Photography Mod, Dual-View Video Mode |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD, 720p @ 30 fps HD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 32 MP ƒ/2.4 (Wide Angle) Punch Hole, Screen Flash |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v16 |
| Custom UI | Realme UI 7 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6400 |
| CPU | Octa Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, AAC, APE, AMR, WAV, OGG, FLAC, WMA |
| Video | AVI, 3GP, MP4, WMV, MKV, MOV, ASF, FLV |
| FM Radio | No |
| Speaker Type | 1115 Ultra-Linear Speaker |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7550 mAh |
| Fast Charging | Yes, 60W SUPERVOOC Charge |
| Reverse Charging | Yes, 6.5W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















