
Xiaomi Redmi Note 17 5G
$365.55 • Coming Soon • By Xiaomi
Xiaomi Redmi Note 17 5G price in United States starts from $365.55.
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
Xiaomi Redmi Note 17 5G is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Xiaomi Redmi Note 17 5G is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, Wi-Fi, IR Blaster
- Octa Core Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 7000 mAh Battery with 55W Fast Charging
- 6.77 inches, 1080 x 2392 px, 144 Hz Display with Punch Hole
- 200 MP + 8 MP Dual Rear & 32 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid), upto 1 TB
- Android v16
UPCOMING
Xiaomi Redmi Note 17 5G Specs
Group: $30,000 to $40,000
General
- Android v16Good
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.77 inch, AMOLED ScreenAverage
- 1080 x 2392 pixelsPoor
- 388 ppiPoor
- 144 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 200 MP + 8 MP Dual Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 32 MP Front CameraAverage
Technical
- Octa Core Processor
- 8 GB RAM + 8 GB Virtual RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemorySmall
- Memory Card (Hybrid), upto 1 TB
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v6.0, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
- IR Blaster
Battery
- 7000 mAh BatteryLarge
- 55W Fast Charging
- 18W Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Xiaomi Redmi Note 17 5G Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | December 18, 2026 (Expected) |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (68B) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.77 inches, 1080 x 2392 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| PPI | ~ 388 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 89.7% |
| Brightness | 5200nits peak brightness, 800nits (typ) |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Expandable RAM | Upto 8 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | 5G NSA:n1|n3|n40|n78 5G SA: n1|n3|n5|n8|n28|n40|n78 |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v6.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | GPS: L1 | GLONASS: G1 | BDS: B1I + B1C | Galileo: E1 |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Virtual proximity sensor | Ambient light sensor | Accelerometer | Electronic compass | IR blaster | Gyroscope |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| AI Features | Gemini Live, Circle to Search |
| Water Resistance | Yes, 1.7 m |
| IP Rating | IP68 + IP69 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 200 MP (Wide Angle) 8 MP (Ultra Wide) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 32 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) Punch Hole, Screen Flash |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v16 |
| Custom UI | Xiaomi HyperOS 3 |
| CPU | Octa Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, AMR, FLAC, APE |
| Video | MP4, M4V, MKV, XVID |
| FM Radio | No |
| Speaker Type | Dual Stereo |
| Audio Features | Dual Ultra-Linear Speakers, Misound tuning and Dolby Atmos |
| Audio Jack Type | USB Type-C |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 55W Fast Charging |
| Reverse Charging | Yes, 18W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.






















