
Realme P4R 5G
$238.76 • Coming Soon • By Realme
Realme P4R 5G price in United States starts from $238.76.
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
Realme P4R 5G is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Realme P4R 5G is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, Wi-Fi, IR Blaster
- Dimensity 7400, Octa Core, 2.6 GHz Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 7000 mAh Battery with 80W Fast Charging
- 6.77 inches, 1080 x 2392 px, 144 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP + 8 MP Dual Rear & 16 MP Front Camera
- Android v16
- No FM Radio
UPCOMING
Realme P4R 5G Specs
Group: $22,500 to $27,500
General
- Android v16Good
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.77 inch, AMOLED ScreenLarge
- 1080 x 2392 pixelsPoor
- 390 ppiPoor
- Contrast Ratio: 5,000,000:1, 2500Hz Instantaneous Touch Sampling Rate, 3840Hz PWM Dimming
- 144 Hz Refresh Rate, 240 Hz Touch Sampling Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP + 8 MP Dual Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
Technical
- mediatek Dimensity 7400 Chipset
- 2.6 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 6 GB RAM + 8 GB Virtual RAMSmall
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.4, WiFi
- USB-C v2.0
- IR Blaster
Battery
- 7000 mAh BatteryLarge
- 80W Fast Charging
- Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With
Realme P4R 5G Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | August 20, 2026 (Expected) |
Design
| Bezel less | No |
| Colors | Steel Gray, Engine Blue, Forge Red |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes, 240 Hz Touch Sampling Rate |
| Size | 6.77 inches, 1080 x 2392 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 390 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 94% |
| Brightness | 1600nit(HBM), 4500nit Peak Brightness |
| Features | Contrast Ratio: 5,000,000:1, 2500Hz Instantaneous Touch Sampling Rate, 3840Hz PWM Dimming |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 6 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Expandable RAM | Upto 8 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | NR: n1/n3/n5/n8/n28B/n40/n41/n77/n78 |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Support 2.4/5GHz Wi-Fi Support Wi-Fi 5 / Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | Beidou, GPS, GLONASS, Galileo |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Proximity Sensor, Ambient Light Sensor, Color Temperature Sensor, E-Compass, Accelerometer, Gyroscope, Rear Infrared Remote Control, Optical Fingerprint |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| Water Resistance | 2.5 m upto 30 min |
| Splash Resistant | Yes |
| IP Rating | IP65 & IP66 |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | Hyper Vision AI Chip |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Main) OV50D40 sensor, Support AF Only, Pixels: 50MP, Lens: 5P, FOV: 76° 8 MP (Wide Angle) Equivalent Focal Length:16mm, FOV:112°, Aperture:f/2.2, Lens:5P |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Photo, Video, Portrait, Night, Panorama, Cinematic, SLO-MO, Long Exposure, Dual-view video, TIME-LAPSE, HI-RES, Google Lens, PRO, Hypertext, Scan, TILT-SHIFT |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30/60 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2.4 (Wide Angle) Lens: 4P, FOV: 85° Punch Hole, Screen Flash |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v16 |
| Custom UI | Realme UI 6 |
| Chipset | mediatek Dimensity 7400 |
| CPU | 2.6 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| Fabrication Node | 4nm |
| GPU | Arm Mali-G615 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, AAC, APE, AMR, WAV, OGG, FLAC, WMA |
| Video | AVI, 3GP, MP4, WMV, MKV, MOV, ASF, FLV |
| FM Radio | No |
| Speaker Type | Dual Stereo |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 80W Fast Charging |
| Reverse Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.























