




Black Shark 5 RS 5G (12GB RAM + 256GB)
$470.02 • Out Of Stock • By Black Shark
Black Shark 5 RS 5G (12GB RAM + 256GB) price in United States starts from $470.02.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$470.02
Search
Variants
8GB+256GB$407.33
12GB+256GB$470.02
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, Wi-Fi
- Snapdragon 888+, Octa Core, 2.9 GHz Processor
- 12 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 4500 mAh Battery with 120W Fast Charging
- 6.67 inches, 1080 x 2400 px, 144 Hz Display with Punch Hole
- 64 MP + 8 MP + 5 MP Triple Rear & 20 MP Front Camera
- Android v12
- No FM Radio
OUT OF STOCK
Black Shark 5 RS 5G (12GB RAM + 256GB) Specs
Group: $40,000 to $50,000
General
- Android v12Good
- Thickness: 9.9 mmThick
- 220 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.67 inch, AMOLED ScreenAverage
- 1080 x 2400 pixelsPoor
- 395 ppiPoor
- Always-on Display, 1300 nits (peak)
- 144 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 64 MP + 8 MP + 5 MP Triple Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 20 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 888+ Chipset
- 2.9 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 12 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.2, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 4500 mAh BatterySmall
- 120W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

TCL 60 XE NxtPaper (8GB RAM + 256GB) vs Motorola Moto G Stylus 5G 2026
Xiaomi 17 Pro Max vs Xiaomi 18
Google Pixel 10A vs Apple iPhone 16
Google Pixel 10 Pro Fold vs Apple iPhone 17 Pro Max
Redmagic 10S Pro 5G (24GB RAM + 1TB) vs Asus ROG Phone 8 Pro Edition
Samsung Galaxy A26 5G (256GB) vs Motorola Moto G Power (2026)Black Shark 5 RS 5G (12GB RAM + 256GB) Full Specs
General
| Model | Shark 5 RS |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | March 30, 2022 |
Design
| Dimensions | 76.2 x 163.7 x 9.9 mm |
| Weight | 220 g |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.67 inches, 1080 x 2400 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 395 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 86.1% |
| Features | Always-on Display, 1300 nits (peak) |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Barometer |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
Camera
| Rear Camera | 64 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 8 MP (Ultra Wide) 5 MP ƒ/2.4 (Telephoto) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30/960 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 20 MP (Wide Angle) Punch Hole |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888+ |
| CPU | 2.9 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x2.99 GHz Kryo 680 (Cortex X1) + 3x2.42 GHz Kryo 680 (Cortex A78) + 4x1.80 GHz Kryo 680 (Cortex A55) |
| GPU | Adreno 660 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4500 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 120W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















