

Doogee Fire 6 Power
$208.99 • Out Of Stock • By Doogee
Doogee Fire 6 Power is an Android 14 Smartphone powered by Unisoc T606 with 8 GB RAM and 256 GB storage. It has a 6.56 inches IPS display with 90 Hz refresh rate. It features a 50 MP + 2 MP Dual rear camera and a 8 MP front camera. It packs a 15500 mAh Battery with 33W Fast Charging. Notable features include NFC, IP68 Rating, Expandable Storage, USB on-the-go and Fingerprint Sensor.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$208.99
Search
Doogee Fire 6 Power price in United States is $208.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, NFC, Wi-Fi
- Unisoc T606, Octa Core, 1.6 GHz Processor
- 8 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 15500 mAh Battery with 33W Fast Charging
- 6.56 inches, 720 x 1612 px, 90 Hz Display
- 50 MP + 2 MP Dual Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v14
OUT OF STOCK
Doogee Fire 6 Power Specs
Group: $150 to $250
General
- Android v14Good
- Thickness: 20.7 mmThick
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.56 inch, IPS ScreenSmall
- 720 x 1612 pixelsPoor
- 269 ppiPoor
- 90 Hz Refresh Rate
Camera
- 50 MP + 2 MP Dual Rear CameraAverage
- 1080p FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Unisoc T606 Chipset
- 1.6 GHz, Octa Core ProcessorSlowest
- 8 GB RAMLargest
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 15500 mAh BatteryLarge
- 33W Fast Charging
- Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Doogee Fire 6 Power Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy A57 (12GB RAM + 256GB) vs Oppo Reno 15 Pro Mini
Nothing Phone (4a) Pro (12GB RAM + 256GB) vs Doogee Fire 7 Ultra
Samsung Galaxy A32 5G vs Apple iPhone 17e
RedMagic 11 Pro Plus vs Apple iPhone 18 Pro Max
Samsung Galaxy S24 Ultra vs Apple iPhone 17 Pro Max
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Vivo X300 Pro 5GDoogee Fire 6 Power Full Specs
General
| Model | Fire 6 Power |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | December, 2024 |
Design
| Dimensions | 81.2 x 174.1 x 20.7 mm |
| Colors | Black, Green |
Display
| Type | Color IPS Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.56 inches, 720 x 1612 pixels, 90 Hz |
| PPI | ~ 269 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 73.1% |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | Rugged Phone |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 2 MP ƒ/2.4 (Macro) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 1080p |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 720p |
Technical
| OS | Android v14 |
| Chipset | Unisoc T606 |
| CPU | 1.6 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2 x Cortex-A75@1.6GHz & 6 x Cortex-A55@1.6GHz |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 15500 mAh |
| Fast Charging | Yes, 33W |
| Reverse Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










