
Doogee Note 58 Pro
$149.99 • Out Of Stock • By Doogee
Doogee Note 58 Pro is an Android 15 Smartphone powered by Unisoc T7250 with 8 GB RAM and 256 GB storage. It has a 6.75 inches IPS display with 90 Hz refresh rate. It features a 16 MP rear camera and a 8 MP front camera. It packs a 6250 mAh Battery with Fast Charging. Notable features include NFC, Expandable Storage, USB on-the-go and Fingerprint Sensor.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$149.99
Search
Doogee Note 58 Pro price in United States is $149.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Dual Sim, 4G, NFC, Wi-Fi
- Unisoc T7250, Octa Core, 1.8 GHz Processor
- 8 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 6250 mAh Battery with Fast Charging
- 6.75 inches, 720 x 1600 px, 90 Hz Display
- 16 MP Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v15
OUT OF STOCK
Doogee Note 58 Pro Specs
Group: $100 to $200
General
- Android v15Good
- Thickness: 8.6 mmAverage
- 199 gAverage
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.75 inch, IPS ScreenLarge
- 720 x 1600 pixelsPoor
- 260 ppiPoor
- 90 Hz Refresh Rate
Camera
- 16 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Unisoc T7250 Chipset
- 1.8 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 8 GB RAMLargest
- 256 GB Inbuilt MemoryLarge
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
- USB-C
Battery
- 6250 mAh BatteryLarge
- Fast Charging
Extra
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Doogee Note 58 Pro Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy A32 5G vs Apple iPhone 17e
Samsung Galaxy A17 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy S23 FE
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Apple iPhone 16 Plus (256GB)

Apple iPhone 17 vs Apple iPhone 16 Plus
Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5G vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro PlusDoogee Note 58 Pro Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | September, 2025 |
Design
| Dimensions | 77.5 x 168 x 8.6 mm |
| Weight | 199 g |
| Colors | Black, Gold |
Display
| Type | Color IPS Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 6.75 inches, 720 x 1600 pixels, 90 Hz |
| PPI | ~ 260 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 84.5% |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
Camera
| Rear Camera | 16 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 720p @ 30 fps HD |
Technical
| OS | Android v15 |
| Chipset | Unisoc T7250 |
| CPU | 1.8 GHz, Octa Core Processor |
| Fabrication Node | 12nm |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 6250 mAh |
| Fast Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.








