



Doogee S61 Pro
$226.64 • Out Of Stock • By Doogee
Doogee S61 Pro price in United States starts from $226.64.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$226.64
Search
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi, NFC
- Helio G35, Octa Core, 2.3 GHz Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 5180 mAh Battery with Fast Charging
- 6 inches, 720 x 1440 px Display
- 48 MP + 20 MP Dual Rear & 16 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 512 GB
- Android v12
OUT OF STOCK
Doogee S61 Pro Specs
Group: $17,500 to $22,500
General
- Android v12Good
- Thickness: 14.6 mmThick
- 266 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 720 x 1440 pixelsPoor
- 271 ppiPoor
- 470cd/m²Brightness,1000:1 Contrast
- Corning Gorilla Glass
Camera
- 48 MP + 20 MP Dual Rear CameraAverage
- 16 MP Front CameraAverage
Technical
- MediaTek Helio G35 Chipset
- 2.3 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 6 GB RAMSmall
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 512 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth, WiFi, NFC
Battery
- 5180 mAh BatteryAverage
- Fast Charging
Extra
- No FM Radio
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Doogee S61 Pro Full Specs
General
| Model | S61 Pro |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
Design
| Dimensions | 81.4 x 167.4 x 14.6 mm |
| Weight | 266 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16.7 million) |
| Touch | Yes |
| Size | 6 inches, 720 x 1440 pixels |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| PPI | ~ 271 PPI |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass |
| Features | 470cd/m²Brightness,1000:1 Contrast |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, upto 512 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 48 MP ƒ/1.8 (Main) 20 MP ƒ/1.8 Night Vision |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Gif, Beauty, Panorama, Time Lapse, Intelligent Scanning |
| Video Recording | Yes |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2 |
Technical
| OS | Android v12 |
| Chipset | MediaTek Helio G35 |
| CPU | 2.3 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5180 mAh |
| Fast Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.























