

Doogee X98 Pro
$79.99 • Out Of Stock • By Doogee
Doogee X98 Pro is an Android 12 Smartphone powered by Mediatek G25 with 4 GB RAM and 64 GB storage. It has a 6.52 inches IPS display with 60 Hz refresh rate. It features a 12 MP + 2 MP Dual rear camera and a 8 MP front camera. It packs a 4200 mAh Battery with 10W Fast Charging. Notable features include Expandable Storage, 3.5mm Headphone Jack and USB on-the-go.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$79.99
Search
Doogee X98 Pro price in United States is $79.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Helio G25, Octa Core, 2 GHz Processor
- 4 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 4200 mAh Battery with 10W Fast Charging
- 6.52 inches, 720 x 1600 px Display with Water Drop Notch
- 12 MP + 2 MP Dual Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid), upto 1 TB
- Android v12
OUT OF STOCK
Doogee X98 Pro Specs
Group: $50 to $100
General
- Android v12Good
- Thickness: 8.8 mmSlim
- No Fingerprint Sensor
Display
- 6.52 inch, IPS ScreenAverage
- 720 x 1600 pixelsBest
- 269 ppiGood
- 1000:1 Contrast Ratio, 390cd/m² Brightness
- 60 Hz Refresh Rate
- Water Drop Notch Display
Camera
- 12 MP + 2 MP Dual Rear CameraAverage
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Helio G25 Chipset
- 2 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 4 GB RAM + 5 GB Virtual RAMAverage
- 64 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card (Hybrid), upto 1 TB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 4200 mAh BatteryAverage
- 10W Fast Charging
Extra
- Not Water Proof
Doogee X98 Pro Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Samsung Galaxy A36 5G (8GB RAM + 128GB)
Xiaomi 15T Pro vs Samsung Galaxy S26
Samsung Galaxy A17 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy S23 Ultra
Apple iPhone 15 vs Apple iPhone 18 Pro Max
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy A53 5G
Samsung Galaxy A37 5G vs Samsung Galaxy A32 5GDoogee X98 Pro Full Specs
General
| Model | X98 Pro |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | November, 2022 |
Design
| Dimensions | 76.3 x 165.3 x 8.8 mm |
| Colors | Emerald Green, Ocean Blue, Graphite Gray |
Display
| Type | Color IPS Screen (16.7 M) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.52 inches, 720 x 1600 pixels, 60 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 269 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 81.4% |
| Features | 1000:1 Contrast Ratio, 390cd/m² Brightness |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Expandable RAM | Upto 5 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 64 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 802.11ac/a/b/g/n, Dual band |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 12 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 2 MP (Depth Sensor) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | Yes |
| Flash | Yes, Triple LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) Punch Hole, Autofocus |
Technical
| OS | Android v12 |
| Chipset | Mediatek Helio G25 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, M4A, AAC, MKA, AMR, ALAC, FLAC, APE, WAV |
| Video | AVI, MP4, WMV, RMVB, MKV, MOV, |
| FM Radio | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4200 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 10W |
| StandBy Time | 10 days |
| Talk Time | 16 hours |
| Music Playback Time | 1 day |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.









