Google Pixel 10 Pro Fold (512GB)
$1,598 • View Prices • By Google
Google Pixel 10 Pro Fold (512GB) is a 5G Android 16 Foldable Smartphone powered by Google G5 with 16 GB RAM and 512 GB storage. It has a 8 inches OLED display with 120 Hz refresh rate. It features a 48 MP + 10.8 MP + 10.5 MP Triple rear camera and a 10 MP + 10 MP Dual front camera. It packs a 5015 mAh Battery with 30W Fast Charging. Notable features include NFC, IP68 Rating, Wireless Charging, Reverse Wireless Charging and USB on-the-go.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Google Pixel 10 Pro Fold (512GB) price in United States is $1,598. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, eSIM, Wi-Fi
- Tensor G5
- 16 GB RAM, 512 GB inbuilt
- 5015 mAh Battery with 30W Fast Charging
- 8 inches, 2076 x 2152 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- Foldable Display, Dual Display
- 48 MP + 10.8 MP + 10.5 MP Triple Rear & 10 MP + 10 MP Dual Front Camera
- Android v16
Google Pixel 10 Pro Fold (512GB) Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- Android v16Good
- Thickness: 5.2 mmSlim
- 258 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 8 inch, OLED ScreenLarge
- 2076 x 2152 pixelsGood
- 374 ppiPoor
- Foldable, Dual Display with HDR10+
- Corning Gorilla Glass Victus 2 Cover Glass
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 48 MP + 10.8 MP + 10.5 MP Triple Rear Camera with OISAverage
- 4K @ 60 fps UHD Video Recording
- 10 MP + 10 MP Dual Front CameraAverage
Technical
- Google Tensor G5 Chipset
- 16 GB RAMAverage
- 512 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v6.0, WiFi, NFC
- USB-C v3.2
Battery
- 5015 mAh BatteryAverage
- 30W Fast Charging
- 15W Wireless Charging
- Reverse Charging • Reverse Wireless Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Google Pixel 10 Pro Fold (512GB) Prices
6% (price dropped by $103 in one month)
Google Pixel 10 Pro Fold (512GB) Price History
You can check the price history of Google Pixel 10 Pro Fold (512GB) below. The current price is $1,598. Over the past month, there has been a decrease of $103 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
200MP Camera Mobile Phones Price ListMobile Phones With UFS 4.1 StorageUpcoming Motorola Mobile PhonesSamsung Mobile Phones With Snapdragon ProcessorOukitel Mobile Phones Price List in United StatesOnePlus Mobile Phones Price List in United StatesSnapdragon Laptops Price ListIntel Core i7 Laptops Price List
Compared With
Google Pixel 10 Pro Fold (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy A37 5G (12GB RAM + 256 GB) vs Samsung Galaxy S25 Edge
Google Pixel 7 Pro 5G vs Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy A26 5G vs Samsung Galaxy Z Flip 7 FE 5G
Samsung Galaxy A53 5G vs Samsung Galaxy A55 5G
OPPO Reno 15 Pro 5G vs OnePlus 15Google Pixel 10 Pro Fold (512GB) Full Specs
General
| Model | Pixel 10 Pro Fold |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | eSIM+Nano SIM |
| eSIM Support | Yes |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | August 20, 2025 |
Design
| Dimensions | 150.4 x 155.2 x 5.2 mm |
| Weight | 258 g |
| Colors | Moonstone, Jade |
Display
| Type | Color OLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 8 inches, 2076 x 2152 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 6:5 |
| PPI | ~ 374 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 88.4% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass Victus 2 Cover Glass |
| Brightness | 1800 nits (HBM), 3000 nits (peak) |
| HDR Support | Yes, HDR10+ |
| Features | HDR10+ |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| Foldable Display | Yes |
| Dual Display | Yes, OLED, 6.4 inches, 1080 x 2364 pixels, 2000 nits (HBM), 3000 nits (peak), 120Hz, HDR, Corning Gorilla Glass Victus 2 |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 4 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes, v6.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | Yes, USB-C v3.2 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Barometer |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| AI Features | Gemini AI |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 48 MP ƒ/1.7 (Wide Angle) 25mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, dual pixel PDAF, OIS 10.8 MP ƒ/3.1 (Telephoto) 112mm (telephoto), 1/3.2", dual pixel PDAF, OIS, 5x optical zoom 10.5 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 127˚ (ultrawide), 1/3.4", PDAF |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Multi-zone Laser AF, Pixel Shift, Ultra-HDR, panorama, Best Take, Zoom Enhance |
| Video Recording | 4K @ 60 fps UHD, 1080p @ 60 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 10 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) 10 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) Punch Hole |
| Front Video Recording | 4K @ 60 fps UHD, 1080p @ 60 fps FHD |
Technical
| OS | Android v16 |
| Chipset | Google Tensor G5 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5015 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes, 30W |
| Wireless Charging | Yes, 15W |
| Reverse Charging | Yes |
| Reverse Wireless Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












