



Honor 30 Pro
$445.45 • Out Of Stock • By Honor
Honor 30 Pro price in United States starts from $445.45.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$445.45
Search
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, Wi-Fi, IR Blaster
- Kirin 990, Octa Core, 2.86 GHz Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 4000 mAh Battery with 40W Fast Charging
- 6.57 inches, 1080 x 2340 px, 90 Hz Display with Dual Punch Hole
- 40 MP + 16 MP + 8 MP Triple Rear & 32 MP + 8 MP Dual Front Camera
- Memory Card (Hybrid), upto 256 GB
- Android v10.0
OUT OF STOCK
Honor 30 Pro Specs
Group: $40,000 to $50,000
General
- Android v10.0Good
- Thickness: 8.4 mmThick
- 186 gLight
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.57 inch, OLED ScreenSmall
- 1080 x 2340 pixelsPoor
- 392 ppiPoor
- HDR10
- 90 Hz Refresh Rate
- Dual Punch Hole Display
Camera
- 40 MP + 16 MP + 8 MP Triple Rear Camera with OISAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 32 MP + 8 MP Dual Front CameraAverage
- Sony IMX700
Technical
- HiSilicon Kirin 990 Chipset
- 2.86 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 8 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemorySmall
- Memory Card (Hybrid), upto 256 GB
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.1, WiFi, NFC
- USB-C v3.0
- IR Blaster
Battery
- 4000 mAh BatterySmall
- 40W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy A37 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy A32 5G
Apple iPhone 15 Plus vs Apple iPhone 16 Pro Max (512GB)
OnePlus 15R (12GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy S25
Xiaomi Redmi Note 15 Pro 4G vs Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy S21 Ultra
Apple iPhone 17 Pro Max vs Apple iPhone 16 Pro MaxHonor 30 Pro Full Specs
General
| Model | 30 Pro |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | April 15, 2020 |
Design
| Dimensions | 73.6 x 160.3 x 8.4 mm |
| Weight | 186 g |
Display
| Type | Color OLED Screen (16.7M) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.57 inches, 1080 x 2340 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | ~ 392 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 89.8% |
| HDR Support | Yes, HDR10 |
| Features | HDR10 |
| Notch | Yes, Dual Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1, A2DP, LE, SBC, AAC, LDAC |
| USB | Yes, USB-C v3.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Gravity |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP54 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 40 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 16 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 8 MP ƒ/3.4 (Telephoto) |
| Camera Sensor | Sony IMX700 |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes, Laser Focus, Phase Focus, Contrast Focus |
| Features | HDR, Time-lapse, Slow motion, Continuous Shooting, Filters, Dynamic Photographs |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 1920/30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 32 MP ƒ/2 (Wide Angle) 8 MP ƒ/2.2 |
| Front Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v10.0 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 990 |
| CPU | 2.86 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2.86 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2.36 GHz, Dual core, Cortex A76 + 1.95 GHz, Quad core, Cortex A55 |
| GPU | Mali-G76 MP16 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, MP4, 3GP, OGG, AMR, AAC, FLAC, WAV |
| Video | 3GP, MP4 |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 40W Fast Charging |
| StandBy Time | 18 days |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













