
Honor 600e
$591.12 • Coming Soon • By Honor
Honor 600e price in United States starts from $591.12.
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
Honor 600e is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Honor 600e is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 5G, NFC, Wi-Fi
- Dimensity 7100, Octa Core, 2.4 GHz Processor
- 8 GB RAM, 512 GB inbuilt
- 6520 mAh Battery with 45W Fast Charging
- 6.6 inches, 1200 x 2600 px, 120 Hz Display
- 108 MP + 5 MP Dual Rear & 16 MP Front Camera
- Android v16
- No FM Radio
UPCOMING
Honor 600e Specs
Group: $47,500 to $62,500
General
- Android v16Good
- Thickness: 7.3 mmSlim
- 180 gLight
- In Display Optical Fingerprint Sensor
Display
- 6.6 inch, AMOLED ScreenSmall
- 1200 x 2600 pixelsPoor
- 434 ppiAverage
- Aluminosilicate glass
- 120 Hz Refresh Rate
Camera
- 108 MP + 5 MP Dual Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Dimensity 7100 Chipset
- 2.4 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 8 GB RAMSmall
- 512 GB Inbuilt MemoryLarge
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G
- Bluetooth v6.0, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 6520 mAh BatteryLarge
- 45W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Honor 600e Full Specs
General
| Model | LNA-NX3 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | May, 2026 |
Design
| Dimensions | 75.4 x 157.4 x 7.3 mm |
| Weight | 180 g |
| Colors | Velvet Gray, Desert Gold, Vital Green |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.6 inches, 1200 x 2600 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | ~ 434 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90.1% |
| Glass Type | Aluminosilicate glass |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 512 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v6.0 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display Optical |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Compass, Proximity |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes |
| IP Rating | IP66 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 108 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 1/1.67", PDAF 5 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2.5 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7100 |
| CPU | 2.4 GHz, Octa Core Processor |
| GPU | Mali-G610 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 6520 mAh |
| Fast Charging | Yes, 45W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.






















